W otaczającym nas świecie olbrzymią rolę odgrywają rośliny. To właśnie dzięki nim możemy oddychać, są głównym producentem naprawdę ogromnej ilości substancji organicznej, nie zapominajmy również, iż stanowiąc bazę pokarmową zarówno w świecie zwierząt jak i ludzi. Ale pamiętajmy także, że rośliny to piękno. Nie bez przyczyny mówi się także o tym, iż kolor zielony uspokaja. Z naszej witryny dowiesz się jakie rośliny wybrać do domu czy też mieszkania, które rośliny mogą być dla ludzi niebezpieczne oraz o tym jak roślinność wpływa na nasze samopoczucie. Zapraszamy!

Niebezpieczne rośliny

Czworolist pospolity jest rośliną, której klasyfikacja – w zależności od źródła – jest bardzo zróżnicowana. W związku z powyższym można się spotkać z informacjami, iż należy ona do którejś z trzech rodzin, a mianowicie melantkowatych, liliowatych albo trójlistowatych. W warunkach naturalnych spotkać można ją na różnych terenach na kontynentach europejskim oraz azjatyckim. Występuje także i w naszym kraju, gdzie jest niesamowicie pospolita. Jest zaliczana do trujących, a takimi właściwościami wykazują się wszystkie jej elementy ze wskazaniem na owoce oraz kłącza. Nie mniej jednak są kraje, gdzie jest wykorzystywana w charakterze rośliny leczniczej. Jest byliną. Wysokość, jaką osiąga, mieści się w przedziale pomiędzy dziesięcioma centymetrami a czterdziestoma. Liście znajdują się jedynie na górnej części łodygi. Na jej szczycie natomiast znajduje się tylko jeden kwiat. Owocami rośliny są jagody posiadające średnicę około jednego centymetra. Czas jej kwitnienia z kolei przypada na miesiąc maj.

Gnidosz błotny to przedstawiciel rodziny zarazowatych. Występuje w naszym kraju. Polska Czerwona Księga Roślin zakwalifikowała go jako gatunek narażony na wyginięcie. Jest to roślina, której przeciętna wysokość mieści się w przedziale pomiędzy dwudziestoma centymetrami a sześćdziesięcioma. Jej łodyga jest w środku pusta, prawie wcale nie ma na niej liści. Kwiaty natomiast mają postać grona, jednakże bardzo luźnego. Kolor mają zbliżony do fioletowego z wyraźnie różowym odcieniem. Owocem gnidosza błotnego jest torebka. Roślina ta zaliczana jest do półpasożytów. Wyposażona jest w specjalne ssawki, dzięki którym może ona wrastać w korzenie roślin rosnących w bliskim jej sąsiedztwie. Pozbawia ich w ten sposób cennych soli mineralnych. Ponadto jest trująca. Czas jej kwitnienia przypada na okres pomiędzy miesiącami majem oraz lipcem. Jeżeli chodzi o biotop, lubi stanowiska o wysokim stopniu wilgotności. Z tego też powodu rośnie na torfowiskach oraz na podmokłych łąkach. Jest miododajną rośliną.

17 września 2009 w kategorii Trujące rośliny, Wpływ na życie człowieka.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,